Консультація для батьків

23 лют. 2024
"Розвиваємо логічне мислення у дітей"

Уміння мислити логічно потрібно розвивати з дитинства. Яким же чином?

1. Не заважаєм Можливо, комусь здасться дивним, що дітям в їх пізнанні світу не слід заважати. Відомо, що один з найбільш ефективних методів навчання людини – це її досвід. Життя дитини сповнене дилем, коли вона повинна зробити вибір між двома можливостями. Малюк повинен сам розглянути всі плюси і мінуси різних рішень, тобто використовувати логічне мислення. Дорослі не повинні намагатися виручити дитину, спрощуючи їй завдання або вирішуючи їх замість неї. Нехай малюк вагається з вибором, нехай навіть іноді помилиться, але нехай спробує зробити його сам, нехай використовує логіку настільки, наскільки у нього вийде.

М’язи, які ми тренуємо, від разу до разу стають міцнішими, а нетреновані поступово атрофуються. Логіка не м’яз, але з нею відбувається те ж саме.

2. Запитуємо. Найчастіше цікавимося у дитини, як би вона вирішила ту чи іншу проблему. Питання має починатися так: «Що зробити, щоб …». Дитина повинна включити логічне мислення і запропонувати практичне вирішення завдання. Наприклад, запитуємо, як дістати з шафи якийсь предмет при відсутності стільців. Ми будемо здивовані тим, скільки реальних порад дасть нам дитина. Нам залишиться лише самим напружити власне мислення в пошуках відповідних питань. Таке заняття-гра зробить будь-яку прогулянку з дитиною веселою і захоплюючою.

3. Граємо. Граємо з дітьми в ігри, головною складовою яких є аналіз даних, на основі яких дитина повинна зробити вибір. Королевою таких логічних ігор можна назвати гру в шахи. Однак деяким вона здасться нудною і нецікавою. У цьому випадку вони можуть ближче познайомитися з ігровим ринком, де представлено безліч ігор з цікавими ідеями та сюжетами.   При виборі гри потрібно звернути увагу на завдання, що стоять перед гравцями. У логічній грі гравець для досягнення результату повинен мислити логічно. Тому це не може бути гра, хоч і захоплююча, але розвиваюча якісь інші якості, наприклад, де потрібно щось кинути далеко і влучно, тому що тут не потрібно логічне мислення.

Купуючи дитині нову гру, варто прочитати інструкцію, і відразу стане зрозуміло, розвиває вона логіку чи ні. Є чимало комп’ютерних ігор на розвиток логіки, хоча настільні більш кращі – в них дитина може грати скільки завгодно! Діти старшого віку можуть розвивати логіку за допомогою завдань з математики і геометрії. Правда, далеко не кожному таке проведення часу здасться приємним, а примушуючи їх, легко добитися протилежного результату. Їм можна запропонувати логічні ігри (пазли, пасьянси, маджонг і ін.), ребуси-головоломки і логічні вправи. Серед комп’ютерних логічних ігор найбільш популярні Cradle, Myst, Machinarium, Black Mirror і ін.