Вітряна віспа у дітей: особливості та профілактика

Одним із найпоширеніших інфекційних захворювань у світі серед дітей дошкільного віку є вітряна віспа, яку часто називають просто «вітрянка». Це інфекційне захворювання за кількістю зареєстрованих випадків поступається лише грипу та іншим гострим респіраторним вірусним інфекціям.

Збудником вітряної віспи є вірус Varicella-Zoster, який належить до родини герпевірусів. За межами організму людини в краплинках слини він може зберігатися протягом 10-15 хвилин, а за низьких температур – упродовж кількох місяців. Вірус витримує замороження до -60 оС та нижче, проте за повторного відтавання та заморожування втрачає свої інфекційні властивості. Збудник можна швидко знешкодити під час нагрівання, ультрафіолетового опромінювання та оброблення дезінфікуючими засобами. Він не чутливий до дії антибіотиків.

Інкубаційний період захворювання становить 10-21 день. Хворий стає заразним за два дні до появи клінічних проявів і є джерелом інфекції протягом 5 днів від моменту появи останніх висипів.

Початкових ознак захворювання в дітей часто немає, однак іноді за 1-5 днів до появи висипу можуть спостерігатися:

·        субфебрильна температура,

·        нездужання,

·        в’ялість,

·        неспокій,

·        відсутність апетиту,

·        блювання, понос (рідше).

На фоні цих ознак, або без них, з’являється висип. Висип локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках.

Хворих з легким і середньої тяжкості перебігом вітряної віспи лікують здебільшого вдома. Необхідно забезпечити дотримання дитиною постільного режиму протягом усього періоду захворювання. Годувати її треба часто, невеликими порціями. Хворий має вживати багато рідини – соки, компоти, відвари, морси тощо.

Лікування вітряної віспи передусім спрямоване на профілактику вторинних бактеріальних ускладнень – слід не порушувати цілісності пухирців на шкірі, утримувати в чистоті одяг і постільну білизну дитини. Елементи  висипу обробляють 1%-вим розчином перманганату калію. Вважаю, що кисень, який вивільняється з нього згубно діє на вірус, запобігає приєднанню вторинної інфекції, зменшує свербіж. Якщо елементів висипу небагато, його можна обробляти розчином брильянтового зеленого. Для профілактики виникнення вторинної бактеріальної інфекції в ротовій порожнині після кожного прийому їжі слід полоскати рот 5%-вим розчином борної кислоти, слабким розчином перманганату калію, розчином фурациліну чи кип’яченою водою.

Своєчасне виявлення та ізоляція хворих є провідним протиепідемічним заходом. Хворих на вітряну віспу ізолюють вдома або госпіталізують за клінічними показаннями.

Відсторонення дітей від відвідування дошкільного закладу  відбувається на підставі наказу МОЗУ № 66 від 14.04.1995 «Про затвердження інструкції про порядок внесення подання про відсторонення осіб від роботи або іншої діяльності» (Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства   охорони здоров'я  N 544( z1289-11) від 30.08.2011)